Pomoc lidem z Ukrajiny

Spolu to dokážeme – pomáhejme tady a teď!

Snad každý z nás zaregistroval agresi Ruska na Ukrajině. Ač se toto děje za hranicemi našeho státu, přesto se to celé dotýká každého z nás. Tisíce lidí přišly během několika dní o své zázemí, klid a bezpečí svého domova. Celá Evropa se zapojila do pomoci lidem z Ukrajiny a vlna solidarity se vzedmula i v České republice.

Na začátku března jsme se rozhodli ve spolupráci s naším zřizovatelem, společností JUST CS spol. s r.o., podpořit ty, které zasáhl probíhající konflikt na Ukrajině. Společnost JUST CS spol. s r.o. věnovala Nadaci JUST CS částku 1 700 000 Kč. Výše částky není náhodná, jsou to celé tržby JUSTu za 24. únor 2022, tedy za den, kdy začala agrese Ruska a jeho vpád na Ukrajinu.

K 31. březnu 2022 získala Nadace JUST CS na podporu lidí z Ukrajiny tyto prostředky:
• 1 700 000 Kč – dar spol. JUST CS
• 103 000 Kč – zaměstnanci a vedení spol. JUST CS
• 66 500 Kč – prostředky darované přímo na transparentní účet zejména zákazníky
• 191 900 Kč – odborní poradci spol. JUST CS prostřednictvím objednávkového systému
• 2 061 400 Kč – celková suma

Filozofie Nadace JUST CS spočívá v poskytování pomoci co nejvíce cíleně, konkrétním lidem. Ve středu 6. dubna 2022 proběhla schůzka nadační správní rady, na které bylo rozhodnuto, komu a jak budou získané prostředky poskytnuty.

Trojice subjektů působících v Česku obdrží rovným dílem částky, které uplatní v pomoci lidem z Ukrajiny:
• 500 000 Kč Člověk v tísni
• 500 000 Kč Charita Česká republika (pozn. k 22. 4. 2022 – s dříve avizovaným subjektem Lékaři bez hranic jsme bohužel nakonec nemohli zahájit spolupráci)
• 500 000 Kč Nadace Adra

Zbývajících 561 400 Kč použije přímo Nadace JUST CS k vyřízení žádostí o pomoc, které dorazily či dorazí do nadace. Již probíhá vyřizování řady žádostí, například nákup notebooků pro jednu z pražských škol. O realizaci budeme informovat na tomto webu v sekci Aktuality.

Pomáháme nejen my, ale i náš švýcarský partner JUST International AG, který daroval pro tyto účely do Česka a na Slovensko celkem přes 20 tisíc produktů, mezi nimiž jsou např. Bakteriostatický gel na ruce, Tymiánový krém, Eucasol či Alpský bylinný balzám. Produkty určené pro Českou republiku (15 700 ks) putují uprchlíkům skrze Potravinovou banku. Na Slovensku zprostředkuje 7 500 ks produktů uprchlíkům Slovenský Červený kríž a Komunitné centrum „Ukrajinci v Belej-Duliciach“, které je spravované občanským sdružením OZ pri MŠ Belá-Dulice.

Děkujeme všem, kteří se spolu s námi zapojili do pomoci lidem z Ukrajiny.

Jiří Lízálek st.
Předseda správní rady Nadace JUST CS

Jiří Lízálek ml.
generální ředitel JUST CS spol. s r.o.